Lina Gruvstad

Lina tog veterinärexamen våren 2014 och ansvarar för det veterinärmedicinska på FirstVet. Hon har tidigare jobbat kliniskt, som produktspecialist och med affärsutveckling. Kaninen Tuss styr och ställer där hemma.

E-post: lina@firstvet.com

David Prien

David sköter de strategiska frågorna på FirstVet och har erfarenhet av att starta och driva teknikbolag. Han försöker även sysselsätta alla hundarna på kontoret, kanske allra mest sin nyanlända wachtelhund Esther.

E-post: david@firstvet.com

Joakim Widigs

Joakim ansvarar för utveckling och design av våra webbplatser och appar. Kreatör, webbutvecklare och allkonstnär som har jobbat med design och webbutveckling sedan 2006. Dvärgpinschern Alfons får ofta följa med till kontoret.

E-post: joakim@firstvet.com

Andreas Karlsson

Andreas arbetar med utveckling av våra webbplatser och appar. Innan han påbörjade sina studier inom programmering arbetade han däremot som kock. Han låter samtliga valpar på kontoret att hoppa upp i sitt knä när ingen ser det.

E-post: andreas@firstvet.com

Gabriel Prescott

Gabriel ansvarar för marknadsföringen på FirstVet och har erfarenhet från såväl startups som storbolag. På kontoret reglerar han ljudvolymen på kontorshundarna och formar företagets ansikte utåt.

E-post: gabriel@firstvet.com

Julia Lindblom

Julia arbetar som marknadskoordinator och kundansvarig på FirstVet. Julia har tävlat inom hästhoppning sen barnsben men har därefter arbetat som säljare och studerat media & kommunikation.

E-post: julia@firstvet.com

Ikaika Nordin

Ikaika är ansvarig för ekonomin på FirstVet och ser då till att böckerna är på plats och att fakturorna betalas i tid. Han har studerat ekonomi både på gymnasial- samt högskolenivå och har tidigare erfarenhet av redovisning inom restaurangbranschen.

E-post: ikaika@firstvet.com

Per Victor

Per jobbar med strategi, processer och affärsutveckling. Han har ett mörkt förflutet som advokat men har de senaste tio åren jobbat med att grunda och bygga bolag, inklusive t.ex. VetZoo. Han har nyligen tvingats konstatera att hans valp Marley är betydligt sötare än vad han är...

E-post: per@firstvet.com

Sara Lawass

Sara arbetar med HR och rekrytering av veterinärer på FirstVet. Hon har bred erfarenhet av personalfrågor och rekrytering sedan tidigare. På fritiden gillar hon att gosa med djur och hänga i stallet.

E-post: sara@firstvet.com

Pontus Bergman

Pontus arbetar som utvecklare här på FirstVet. Tidigare studerade han kognitionsvetenskap och har även ett förflutet som musiker. Liksom hundar gillar han att springa efter bollar, och han är vår flitigaste (men inte nödvändigtvis bästa) pingisspelare.

E-post: pontus@firstvet.com