Få hjälp av våra veterinärer Nästa lediga tid .

Biverkningar av Stesolid

Har en tibetansk spaniel som är och har varit rädd för fyverkierier sen han var valp. Har försökt med olika metoder, träning etc. De sista 3 åren har han fått stesolid utskrivet av veterinär med gott resultat. Lugn och avslappnad när smällandet är som värst, så även den här gången. Dock har han inte återhämtat sig, 2 dygn senare så är han slö och vill bara ligga ner. Är det en biverkning eller kan det vara något annat? Han väger ca 8kg och doseringen av stesolid (10mg)var på nyårsafton 1tabl kl 18 0,5 tabl kl 20 0,5 tabl kl 22 1 tabl kl 23,30

FirstVet svarar

Frågan är besvarad av veterinär på FirstVet - hos oss träffar du kostnadsfritt veterinär i din mobil eller dator. Genom videosamtal får du snabbt råd, diagnos och behandlingsförslag. Vid behov får du även remiss och i vissa fall recept. Du kan även skicka in din egna textfråga och få svar från våra veterinärer.

Hej!

Biverkan av Stesolid bör inte sitta i så länge, så det låter som att det är något som inte står rätt till med din hund, och det är klokt att boka tid till veterinär för undersökning.

Med vänlig hälsning

Elin Johanna Marianne Lindell

Elin Lindell, leg. veterinär

Senast uppdaterad: 2017-02-15
Kategori: Hund

Gratis råd, behandling eller remiss.

Ställ din fråga direkt till någon av våra veterinärer. Genom videosamtal får du snabbt råd, diagnos och behandlingsförslag. Vid behov får du även remiss och i vissa fall recept.

Kom igång

Eller ladda ner FirstVet som app till din mobil:

Fler frågor och svar om Hund

Min hund biter andra hunden

Jag har en 7 månader gammal tik och en äldre hanhund. Idag på promenaden flög tiken på hanhunden och tog honom ordentlig...

Läs hela frågan
Lugnande vid nyår

Min hund är väldigt rädd för alla smällare och fyrverkerier runt nyår. Kan jag boka möte hos er på FirstVet för att få l...

Läs hela frågan
Tik som inte löper

Hejsan Min tik på 1,5 år har inte löpt ännu. Vad gör man åt det? hon verkar inte må dåligt över det men jag undrar om d...

Läs hela frågan