Spør veterinæren - Dog

Prøver ut rimadyl

Hei. Teo har gått 3-4 dager på rimadyl får å se om han har smerter i hoftene. Men ikveld kasta han opp. Ikke galle nå men hvitt skum og litt brunaktig "saft". Skal jeg ta han av medisinen? Får ikke kontakt med vet før mandag.D.N

Vet at FirstVet answers:

Hei!

Mage-, og tarmsymptomer er den vanligste bivirkningene ved bruk av smertestillende og betennelsesdempende medisiner (Non-steroidal antiinflammatory drugs - NSAIDs). Jeg vil derfor anbefale at du kutter ut behandlingen inntil videre. Det kan selvfølgelig være en tilfeldighet da oppkast kan ha mange årsaker, men jeg vil ikke anbefale at du tar sjansen nå. Vent noen dager til situasjonen er normalisert før du forsøker igjen. Skulle han bli dårlig, vil det være større sannsynlighet for at det er en bivirkning av medisinen. Når man gir denne typen medisiner, kan det være en fordel å gi det etter at hunden har spist. Skulle det vise seg å ikke fungere, vurder en annen type (onsior, metacam, previcox el.l.). Om han får mistenkte bivirkninger av en annen medisin (og avhengig av hvor alvorlige smerter han har), ville jeg i samråd med veterinær vurdert Cartrophen injeksjoner og Cosequin i stedet for NSAIDs.


Lykke til!


Med Vennlig Hilsen