Fråga veterinären - Hund

Medicinbiverkningar

Min 6 månaders golden retriever har fått allergi. Vi har varit hos veterinären och hunden fick en spruta mot klåda som ska hålla honom lugn i 3 veckor. Samma dag som vi började medicineringen så började hunden kissa inomhus igen varannan timme trots att han var helt rumsren i två månader, det är jättestora mängder kiss i jämförelse med mängden av vatten som han dricker. Detta har pågått i två dagar. Kan det vara biverkningar från mediciner?

Veterinär hos FirstVet svarar:

Ja, det låter som en läkemedelsbiverkning. Sannolikt var det kortison i den injektion som er hund fick och det är vanligt att kortison gör att djuret kissar och dricker mycket. Ni bör hålla koll på att biverkningarna successivt minskar, mät gärna ungefär hur mycket er hund dricker per dygn för att få en uppfattning. Hur länge biverkningarna kommer att fortgå beror på läkemedelsdosen och ibland även på individens känslighet för läkemedlet. Om den ökade törsten inte minskar successivt bör ni uppsöka veterinär, likaså om han verkar trött/allmänpåverkad, uttorkad eller mår dåligt på annat sätt. Jag rekommenderar även att ni bokar en tid hos en hudspecialist för utredning av hans misstänkta allergi.

Gratis råd, behandling eller remiss.

Ställ din fråga direkt till någon av våra veterinärer.

Genom videosamtal får du snabbt råd, diagnos och behandlingsförslag. Vid behov får du även remiss och i vissa fall recept.

Boka tid

Eller ladda ner FirstVet som app till din mobil: